Tisková konference k Heranově violoncellové soutěži, Kocianově houslové soutěži a festivalu Kocianovo Ústí.

V mediálním centru ORBIS agentury CzechTourism v Praze se ve čtvrtek 23. března uskutečnila tisková konference u příležitosti konání Heranovy violoncellové soutěže, Kocianovy houslové soutěže a hudebního festivalu Kocianovo Ústí. O chystaném programu XII. ročníku hudebního festivalu Kocianovo Ústí na místě novináře informoval ředitel festivalu Pavel Šporcl.

"V letošním ročníku se uskuteční celkem 6 festivalových koncertů. Festival zahájíme vystoupením úžasné harfistky Jany Bouškové, přijede a zahraje loňský laureát Kocianovy houslové soutěže s Komorní filharmonií Pardubice, Wihanovo kvarteto, já budu mít také svůj recitál a součástí programu bude samozřejmě tradiční koncert vítězů Kocianovy houslové soutěže. V závěrečném koncertu se představí Jihočeská filharmonie pod taktovkou Kennetha Woodse. Společně s Jiřím Bártou provedeme Brahmsův koncert pro housle a violoncello", řekl ředitel festivalu Pavel Šporcl.

O samotné houslové soutěži informovala její ředitelka Lenka Lipenská. "Připravujeme 59. ročník Kocianovy houslové soutěže, které bude předcházet 24. ročník Heranovy violoncellové soutěže. Ta se koná jednou za dva roky. Na "Kocianku" jsme přijali 55 přihlášek z celého světa. Připravujeme také několik novinek. Kromě živého přenosu je to akreditovaný seminář Jiřího Fišera pro pedagogy. Nejvíce se těším na letošní novinku, soutěžní orchestr, který utvoří soutěžící, kteří nepostoupí do druhého kola. Aby neodjížděli s pocitem smutku, že se jim na soutěži nedařilo, dostanou šanci zahrát si jako hráči orchestru se sólistou Pavlem Šporclem na závěrečném koncertu vítězů," řekla ředitelka soutěže Lenka Lipenská.

Mezi přítomnými na tiskové konferenci byl také předseda odborné poroty Kocianovy houslové soutěže Pavel Hůla a za Nadační fond Mistra Jaroslava Kocinana se zúčastnil Pavel Sedláček. V doprovodném programu se představila laureátka Kocianovy houslové soutěže z roku 2015 Pavla Tesařová a nejlepší český soutěžící 58. ročníku "Kocianky" Daniel Matejča.

Na závěr poděkoval starosta Petr Hájek organizačnímu týmu za probíhající přípravy a pozval širokou veřejnost na obě hudební akce. Zbývá už jen dodat, že Heranova violoncellová soutěž se v Ústí nad Orlicí uskuteční ve dnech 19. - 22. dubna a festival Kocianovo Ústí od 1. do 9. května.

Tisková konference k XII. ročníku festivalu Kocianovo Ústí, k 59. ročníku Kocianovy houslové soutěže a k chystanému 24. ročníku Heranovy violoncellové soutěže se konala 23. března v mediálním centru ORBIS agentury CzechTourism v Praze, ve spolupráci s agenturou CzechTourism.

Fotogalerie na stránkách města Ústí nad Orlicí.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu pdf.